صنایع‌دستی اهر در مسیر شکوفایی قرار دارد

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی آبدار ظهر امروز یک شنبه با بیان اینکه تولیدات صنایع‌دستی بومی و منحصربه‌فرد شهرستان اهر در رشته‌های گلیم، چرم، ورنی و جاجیم، شهرت منطقه‌ای و ملی دارند، گفت: اهر در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری ظرفیت‌های بالایی دارد و می‌توان با اقدامات مناسب در راستای ارتقای کمی و کیفی تولید صنایع‌دستی، اشتغال این شهرستان را رونق بخشید.

آبدار با اشاره به اینکه ترغیب و تشویق ساکنان اهر به تولید و فروش صنایع‌دستی اصیل منطقه، در رونق اقتصاد و اشتغال‌زایی اهالی این شهرستان بسیار مؤثر خواهد بود، اظهار داشت: در یک سال اخیر، ۱۲ پروانه تولید انفرادی و ۲ پروانه تولید کارگاهی در اهر صادرشده است و همچنین ۴ پروانه تولید انفرادی این شهرستان نیز تمدید شد.

او در ادامه عنوان کرد: امسال برای ۲۲۰ نفر در قالب ۲۵ دوره تخصصی صنایع‌دستی در شهرستان اهر برگزار و برای ۷۱ هنرمند، کارت شناسایی صنایع‌دستی صادر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اضافه کرد: در طول این مدت ۹ نمایشگاه صنایع‌دستی در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی نیز در اهر برگزارشده است.

او ادامه داد: امسال ۳ اثر از شهرستان اهر، در پنجمین دوره نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی سال ۹۸ در رشته‌های ورنی بافی و محصولات دست‌دوز چرمی موفق به کسب نشان ملی شدند.

آبدار در ادامه به تسهیلات اعطا شده در زمینه صنایع‌دستی اهر، اشاره کرد و گفت: یکی از حمایت‌های دولت در بخش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اعطای تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از این هنر است که در این راستا مبلغی بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون ریال از محل طرح تسهیلات مشاغل خانگی اعطا شده است.